Appointments to Other Committees

Amnicon/Dowling Lake Management District: Joseph Moen
CDBG Housing Program - Regional Housing Committee: Denise Lutz, Maury Miller, Pat Ryan, Opal Roberts, Jennifer LaChance, Carolyn Martin, Walt Jaeger, Tom Mackie
Chamber of Commerce: Kelly Peterson
Children's Community Options Program (CCOP): Susan Hendrickson
Community Services Program: Marquise Slay, Michael Raunio
Concentrated Employment Program, Inc.: Charlie Glazman
Coordinated Services Team Initiative: George Glonek, Janna Stevens, Susan Hendrickson, Dave Longsdorf, Cary Breitlow
Criminal Justice Coordinating Council: Carolyn Jones (1/24), Donna Stone (1/24)
Gandy Dancer Trail Commission: Keith Allen
Great Lakes Nonpoint Abatement Coalition: Kathryn McKenzie
Historical Society: Ron Leino
Human Trafficking Task Force: Kelly Peterson
ITBEC Board: Taylor Pedersen
ITBEC Tourism Board: Taylor Pedersen
Lake Superior (NERR) Advisory Committee: Susan Hendrickson
Library Board (Superior Public): Susan Hendrickson, Ron Leino, Jim Purvis
Metro-Interstate Commission: Sam Pomush (5/24), Nick Baker (5/24), Rosemary Lear (5/24), Brock Allen (5/24)
Northern Waters Library Services Board: Courtney Dietsch (1/23), Ron Leino (1/24), Kathryn McKenzie (1/25), Susan Hendrickson (1/23), Sam Pomush (1/24)
Northwest Regional Planning Commission Board: Mark Liebaert, Sam Pomush, Ron Leino
Northwest Wisconsin Land and Water Conservation Association: Susan Hendrickson, Mary Lou Bergman(Alt.)
Northwest Wisconsin Regional Economic Development Fund Board: Jim Caesar
Northwest Wisconsin Regional Trails Committee: Dan Corbin
Northwood Rail Transit Commission: Jim Caesar, Charlie Glazman
PACE: Charlie Glazman
Professional Improvement Committee of State Land Conservation: Susan Hendrickson
Security and Facilities Committee (Douglas County): Nick Baker, Ron Leino
Senior Connections: Pat Ryan, Ron Leino
Superior Area Community Network Executive Committee: Dan Lindberg
Superior Community Action Panel: Kelly Peterson
The Development Association, Inc.: Keith Allen, Charlie Glazman
Transportation Network Team of Superior & Douglas County: Nick Baker
Tri-County Recreational Corridor Commission: Dan Corbin, Scott Luostari, Keith Allen
Twin Ports/Twin Cities Passenger Rail Service: Nick Baker
Wisconsin Business Innovation Corp.-Visions Northwest Group: Jim Caesar, Charlie Glazman (Alt.)
Wisconsin Point Area Management Plan: Keith Allen, Michael Raunio (Alt.)
Woodland Enhanced Health Services Commission: Charlie Glazman