Other Committees

*Civil Service Commission (5 year term)


Robert V. Marcuk, Chair (19)
Del Kangas (20)
Paul Johnson (21)

Sandra Waletzko, Vice Chair (23)
Mary Jane Wesolowski (22)

Employee Relations Committee


Ellen Oaks* (Kim HillShay)
Tracy Middleton*
Lisa Freier (Nurses)
Bob Hanson
Cheryl Hanson (Donadee Filteau)
Michael Stein (Ashley Engelman)
Mark Hager (Alex Rowe)
Holly Mortenson (Aaron Fregard)

Tracy Ruppe (Kathy Ronchi)
Peter Clark
Charlie Glazman
Cory Knutson (Deputies)
Tiffany Jenner
Kaci Lundgren
Vacant (Social Workers)
Vacant (Jailers)

Energy Committee


Dave Sletten, Chair
Terry White, Vice Chair
Steve Wedan

Advisors: Mark Nelson (ECE)

Michael Raunio
Keith Wiley

*Health and Human Services Board (3 year term)


Larry Quam, Chair
Alan Jaques, Vice Chair
Patricia Ryan
Marvin Finendale

Amida Gallito, MD (4/20)
Jim Bolin (4/21)
June Farkas, RN (4/19)

*Highway Traffic Safety Commission


Jerry Moe, Coordinator
Jason Jackman
Keith Kesler
H. Frog Prell
Dan Bieberitz (WisDOT)
Don Magdzas

Alternates: Jake Engelman, James Madden, Dan Howe, Dave Sletten, Patrick Kraetke

Thor Throne
Dan Diamon
Dennis Johnson
Tom Dalbec
Deb Stein

Insurance Benefit Committee


Kevin Giersdorf, DA/Vit Witness
Cheryl Westman, Clerical/Technical
Connie Morehouse, Social Workers
James Madden, Deputies
Shena Gerchman, Nurses
Ann Doucette, Administration
Linda Corbin, Human Resources
Dave Cizmas, Forestry
Dave Sletten, Emergency Management

Michele Wick, Clerk of Courts
Greg Heinbuch, B&G
Vacant, Jailers
Tiffany Jenner, Highway
Jason Semo, Dispatchers
Tami Long, Sheriff-Jail
Candy Holm-Anderson, Finance
Aaron Fregard, Human Resources

Land Conservation


Susan Hendrickson, Chair
Mary Lou Bergman, Vice Chair
Terry White

James Soyring
Larry Luostari
Kathryn McKenzie

Land Information Council


Rosemary Lear, Chair
Matt Johnson
Tracy Middleton
Jon Fiskness
Carol Jones

Maria Letsos
Zach DeVoe
Dave Sletten
Brad Theien

Library Board Planning Committee


Sue Hendrickson, Chair
Ron Leino, Vice Chair
Judy Aunet
Tuula Harris

Warren Bender
Kathy McDonald
Samuel Pomush
Sue Heskin, Advisor

Local Emergency Planning Committee


Carol Lindberg, Chair
Tad Matheson, Vice Chair
Nick Alexander
John O'Brien (Calumet)
Kathy Ronchi
Greg Guenard
Tony Guerra
John Sager (DNR)
Keith Kesler
Joshua Sanders(Enbridge)
Warren LaPlante (Allete)

Paul Damberg (WPR)
David Miller
Tom Dalbec
Mike Ostrenga
Steve Panger
Larry Quam
Dave Sletten
Chuck Wessberg
Tammy Wilman
Mark Liebaert

NON-PROFIT FUNDING POLICY WORK GROUP

Doug Finn
Keith Allen
Rosemary Lear
Terry White
Ann Doucette
Carolyn Pierce
Candy Holm-Anderson
Pat Schanen
Sue Sandvick

Revolving Loan Fund Advisory Committee


Dick Nystrom
Joye Bedard
Mark Hubbard
Bruce Thompson

Charlie Glazman
Gary Elliott
Larry Johnson
Jan Dalbec

Revolving Loan Fund Board of Directors


Dick Nystrom, President
Carol Jones, Treasurer
Susan Sandvick, Secretary
Carolyn Pierce, DC Corp. Counsel


Alan Jaques
Mark Liebaert
Joye Bedard
James Kehoe

Rural Housing Authority


Diane Zimmerman, Chair
Patricia Ryan, Vice Chair

Sue Hendrickson

*Veterans Commission


Marvin Finendale, Chair
Thomas "Butch" Liebaert

Ron Leino

*Zoning Board of Adjustment (3 year terms run July 1 - June 30)


Douglas Hanson, Chair (20)
Roger Wilson, Vice Chair (20)
Gary Saari (21)
Larry Kappes (20)




Larry Luostari (21)
Vacant, Alt.
Vacant, Alt.